Z czego słynie Słowacja?

Published on 10 grudnia 2019

Wprawdzie co kraj to inna metoda pomiaru, jednak często mówi się, że to właśnie na terenie Słowacji znajduje się geograficzny środek Europy – wyznaczony przez naukowców punkt centralny ma znajdować się w małej wsi położonej w Górach Kremnickich, niedaleko wsi Kremnické Bane. Korzystne położenie, relatywnie niskie ceny oraz wachlarz atrakcji to niektóre z powodów, dla których coraz więcej turystów decyduje się odwiedzić Słowację. Ale czy wiesz tak naprawdę, z czego słynie Słowacja? Sprawdź i daj się zaskoczyć!

Słowacja z czego słynie? Rzecz jasna, jaskinie!

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że na terenie Słowacji możemy odnaleźć aż 6 000 jaskiń! Te najchętniej odwiedzane znajdują się na terenach trzech Parków Narodowych:

  • Niżne Tatry,

  • Kras Słowacki,

  • Słowacki Raj.

To, z czego słynie Słowacja stanowi fenomen na skalę światową. Warto wiedzieć, że na stokach Rudaw Słowackich znajduje się Ochtyńska Jaskinia, w której występują formacje aragonitowe (aragonit to minerał, który stanowi m.in. dużą część masy perłowej). I co niezwykle ważne, jego skrystalizowane formy możemy podziwiać jedynie w trzech jaskiniach na świecie! Nic więc dziwnego, że Grota Drogi Mlecznej, będąca zabytkiem Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Słowacji!

Zamki i pałace, czyli co nieco o architekturze

Słowacja z czego słynie, wie każdy, kto choć raz odwiedził to państwo. Nie jest przesadą stwierdzenie, że na każdym kroku możemy zobaczyć tam zamki i pałace – rezydencje dawnych władców, wpisały się na stałe krajobraz Słowacji. Dość tylko powiedzieć, że w tym państwie zamieszkanym przez ledwie 5,5 miliona mieszkańców znajduje się aż 180 zamków i 426 pałaców – co daje światowy rekord największej liczby tego typu budowli przypadających na jednego mieszkańca! Ponadto, Słowacja może pochwalić się jednym z największych zamków na terenie Europy Centralnej, który został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Ruiny Zamku Spiskiego pochodzą z przełomu XI i XII wieku, a ich powierzchnia to ponad 4 hektary!

Wody termalne, które leczą

Dobrze też pamiętać o tym, że Słowacja jest wymarzonym kierunkiem turystycznym dla tych, którzy pragną wyciszenia i poprawienia kondycji swojego ciała. Na jej terytorium znajduje się bowiem ponad 1300 źródeł wód termalnych i mineralnych, które wykorzystywane są zarówno w zabiegach kosmetycznych jak i uzdrowiskowych. Ich wyjątkowe właściwości znane i wykorzystywane były już w lecznictwie starożytnych Rzymian i plemion celtyckich, zaś popularne spa w Pieszczanach, które działa od XVII wieku, odwiedził nawet sam Ludwig van Beethoven!

Język słowacki – łatwy dla zrozumienia dla wszystkich Słowian

Tłumaczenia słowacki w codziennych sytuacjach nie są potrzebne nikomu, kto biegle posługuje się jednym z języków słowiańskich. Język słowacki uznany jest za najbardziej uniwersalny i łatwy do zrozumienia dla innych rozmówców tej rodziny językowej, zaś tłumaczenia słowacki na inne języki (nawet południowoeuropejskie) są o tyle prostsze, że słowacki uznawany jest za słowiańskie esperanto. Za sprawą bliskości z językami południowych Słowian (współcześnie zamieszkujących Półwysep Bałkański), wynikającej z tego, że Słowakom kilkaset lat temu bliżej było do Chorwatów, aniżeli do Polaków, tłumaczenia słowacki nie są po prostu potrzebne. Więc będąc na Słowacji nie musimy silić się na wyzwania językowe – po polsku również się dogadamy!

Górskie wędrówki, czyli coś dla spragnionych wrażeń

Słowacja z czego słynie? Zamki, jaskinie i… góry! Ci bardziej aktywni mogą skorzystać z pieszych tras turystycznych, których na Słowacji jest mnóstwo (liczą ponad 13 000 km, czyli 20 razy więcej niż słowackie autostrady). W tym kraju naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie – szlaki prowadzą zarówno po stromych szczytach Tatr Wysokich, jak i po niezwykłych dolinach Małej Fatry oraz Pieninach. Warto odwiedzić również Park Narodowy Słowacki Raj, którego trasy biegną dnem wąskich, krętych wąwozów. Potoki, które nimi przepływają, utworzyły wodospady oraz bloki skalne, które można podziwiać, wspinając się po stromych zboczach górskich. I to wszystko niespełna kilka godzin jazdy z największych miast Polski!