Najbardziej wpływowe języki świata

Published on 13 września 2020

Jak myślisz, ile jest języków świata? Tysiąc? Dwa tysiące? A może trzy tysiące? Okazuje się, że o wiele więcej. Według danych w 2009 roku było niemal 7 tysięcy języków świata! Tyle jest oficjalnych języków świata, nie licząc dialektów. I tak to ilość naprawdę imponująca. Jakie są najbardziej wpływowe języki świata? Które z nich dominują nad innymi? Których warto się uczyć? Czy jest wśród nich język angielski? W końcu to on najczęściej kojarzy nam się jako najpopularniejszy język świata. Czy nie myli nas intuicja? Sprawdźmy więc to. Oto kilka słów w tym temacie.

Dlaczego jedne języki są bardziej popularne od innych?

Jest wiele przyczyn tego zjawiska. I jego źródeł. Jednym z nich jest liczba osób, które posługują się danym językiem. To właśnie to kryterium jest w głównej mierze decydujące. Na jego podstawie uznajemy jakiś język obcy za mniej lub bardziej wpływowy. Okazuje się, że rozpowszechnienie danego języka wcale nie oznacza, że dany język jest wpływowy. I wpływa na inne języki świata. Naukowcy rozbili to na trzy płaszczyzny. Na ich podstawie można określić czy dany język jest tym najbardziej wpływowym. Według naukowców z projektu Global Language Network należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich jest aktywność danego języka w jednym z portali społecznościowych. Drugą jest działalność encyklopedii Wikipedia. Trzecią zaś przekłady książek. Naukowcy zwrócili też uwagę na posługiwanie się danym językiem przez polityków i gwiazdy. Do jakich wniosków doszli? Wskazali oni kilka najważniejszych języków świata. Który z nich jest najbardziej rozpowszechniony? Który jest najbardziej wpływowym językiem świata? Czy jest nim język Szekspira? Oto wyniki ich badań.

Warto przeczytać: Przydatne zwroty język słowacki

Najbardziej wpływowy język świata

Wyniki są zaskakujące. “To, czy dany język ma dużą siłę oddziaływania, nie zależy od liczby osób, które się nim posługują, ale od tego, kim ci ludzie właściwie są” – czytamy w w/w raporcie. Inaczej – nie narodowość ma znaczenie, a wybór języka, w którym mówimy. To właśnie to kryterium ma największe znacznie. Badacze przyjrzeli się językom, którym posługują się osoby znane. Po przeanalizowaniu danych odkryli, który jest dominującym językiem. W każdym aspekcie prym wiedzie język angielski. Zdobył on pierwsze miejsce w tłumaczeniach. To właśnie z języka angielskiego i na ten język najczęściej tłumaczone są książki. Po drugie, w języku angielskim znajdziemy najwięcej haseł w Wikipedii. I po trzecie: to angielskiego używają użytkownicy Twittera. Znaczną rolę odgrywają też język hiszpański, język rosyjski czy portugalski. Także język francuski i język chiński. Co ważne, nie ma znaczenia, że więcej osób mówi po chińsku niż po angielsku. Tu ważne jest co innego. Najważniejsze jest to, że w języku angielskim ludzie wymieniają najwięcej informacji. Język chiński jest jedynie pomostem dla innych języków. Język polski jest takim pomostem dla języka słowackiego. Bardziej prawdopodobne jest, że książka zostanie najpierw przetłumaczona na język polski niż na słowacki. Zatem okazuje się, że język angielski jest najbardziej wpływowym językiem świata. Ale czy jedynym?

Inne wpływowe języki świata

Na całym świecie angielskim posługuje się ponad 500 milionów ludzi. Mimo jego popularności, tylko w 35 krajach jest językiem urzędowym. To niewiele, biorąc pod uwagę jego powszechność. Ale są także inne języki na świecie, które są najczęściej używane. Wśród nich możemy wyłonić pięć. Uszeregowaliśmy je na podstawie liczby ludzi dla których jest językiem ojczystym. Oto one.

Miejsce 5 – język arabski. Jest językiem ojczystym dla ponad 295 milionów ludzi. To on łączy cały świat arabski. Uznawany jest za święty język islamu.

Miejsce 4 – język hindi. To język ojczysty dla 310 milionów osób na świecie.

Miejsce 3 – język angielski. Tak, tak, to najbardziej wpływowy język świata. Ale nie jako język ojczysty. Tylko 360 milionów ludzi uznaje go za własny język ojczysty.

Miejsce 2 – język hiszpański. To rodzimy język dla 405 milionów ludzi.

Miejsce 1 – język chiński. A dokładniej – język mandaryński. Jest językiem narodowym aż dla 955 milionów ludzi na świecie! To naprawdę imponująca liczba.

Najbardziej przydatne języki obce

Czy są najczęściej używane języki świata? Których z nich warto się uczyć? Czy sama znajomość języka angielskiego jest dziś wystarczająca? Okazuje się, że nie. Znajomość jednego języka to dziś zdecydowanie za mało. Zawsze warto mieć w zanadrzu drugi język obcy. Bo dzisiejsze oczekiwania ryku pracy są naprawdę wysokie. Sama nauka angielskiego to jedynie podstawa. To tylko nasza baza językowa do tego, aby móc więcej. Na rynku pracy jest ogromne zapotrzebowanie na języki obce. A osób posługujących się językiem angielskim jest dziś sporo. Dlatego warto nauczyć się języka drugiego. Którego?

Popularność poszczególnych języków jest zmienna. Dziś ceniona jest znajomość dwóch języków. Jakich? Jednym z nich z pewnością może być język angielski. Drugi najlepiej wybrać z języków rzadkich. Takich jak np. język japoński. Mówi nim około 120 milionów ludzi, głównie w Japonii. To jeden z najtrudniejszych języków do nauki. Dlatego osób posługujących się nim poza Japonią jest niewiele. Stąd też wynika ogromne zapotrzebowanie na niego. Japonia jest jednak znacząca siła ekonomiczną. Dlatego znajomość tego języka jest dziś niezwykle cenna. Podobnie jak innych języków rzadkich. To także język hindi, czy chiński. To właśnie te języki mają dziś potencjał.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Dziś znajomość języków obcych to standard. Są podstawowym narzędziem komunikacji. W dobie otwartych granic i rynków, ich znajomość jest po prostu nieodzowna. Chcesz studiować za granicą? A może szukasz atrakcyjnej pracy? Bez znajomości języków obcych możesz tylko o tym pomarzyć. Bo nauka języków obcych ma przyszłość. Jakich języków warto się uczyć? Oczywiście przede wszystkim angielskiego. Język angielski jest językiem uniwersalnym. To także język biznesu. Nie ma chyba miejsca na świecie, w którym nie dogadamy się po angielsku. Liczba użytkowników tego języka jest naprawdę imponująca. A nauka języka potrafi przynieść faktycznie wymierne efekty. Nie tylko na chwilę obecną, ale i w przyszłości. To najbardziej wpływowy język świata. I trudno się dziwić, że coraz więcej osób zaczyna się go uczyć. W każdym wieku. Bo na naukę języków obcych nigdy nie jest za późno. Dodajmy, wszystkich języków obcych. Dlatego warto wybrać do nauki te, które są najbardziej wpływowymi językami świata. To one dadzą nam największe możliwości rozwoju zawodowego. A jak widać, wśród nich jest nie tylko język angielski.

Może Cię także zainteresować: