Ile kosztuje tłumaczenie języka słowackiego?

Published on 1 lutego 2021

Czy tłumaczenia języka słowackiego są drogie? A może wręcz przeciwnie? W końcu to podobny do polskiego język. Stąd wielu osobom wydaje się, że taki przekład to nic trudnego i właściwie każdy mógłby podjąć się go na własną rękę. Nic z tych rzeczy. Wie o tym każdy, kto choć raz próbował swoich sił jako tłumacz. Okazuje się, że to nie taka prosta sprawa. Nie wystarczy bowiem sama znajomość języka, aby być tłumaczem. Gdyby tak było, każdy mógłby tłumaczyć języki obce. A tak nie jest, na szczęście. Bo nie każdy powinien tłumaczyć, nawet jeśli zna język obcy. Ile więc kosztuje tłumaczenie języka słowackiego? Co składa się na cenę tłumaczenia? Od czego ona zależy? Sprawdźmy to. Oto kilka słów w tym temacie.

Słów kilka w kwestii języka słowackiego

Ile kosztuje tłumaczenie języka słowackiego? Zanim poznamy odpowiedź na to pytanie, warto wiedzieć coś o samym języku. W końcu to język naszych sąsiadów. Zatem, co warto o nim wiedzieć? Czy jest trudny w nauce czy wręcz przeciwnie, łatwy? I tak i nie. Jednak, zacznijmy od podstaw, czyli skąd pochodzi. Należy on do grupy języków słowiańskich. Blisko mu do języka polskiego, choć więcej ma wspólnego z językiem czeskim. Z tego powodu wiele osób go z nim myli. Wróćmy jednak do języka. Słowackim mówi ok. 6 mln osób. To jedynie 0,1% ludzi na świecie, zatem niewiele. Jednak znajomość tego języka jest dziś bardzo potrzebna. To, że nieco go rozumiemy, nie oznacza jeszcze, że możemy go tłumaczyć. Do tego potrzebni są profesjonalni tłumacze. Wie o tym każdy, kto choć raz próbował swych sił jako tłumacz słowackiego. To nie taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. Tym bardziej że sama znajomość języka to jeszcze za mało. Ile więc kosztuje tłumaczenie słowackiego? Czy znajdziemy dziś na to pytanie odpowiedź? Sprawdźmy.

Warto przeczytać: Przydatne zwroty język słowacki

Tłumaczenie z języka słowackiego

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za tłumaczenie słowackiego? To chyba oczywiste dla każdego z nas. Czy zatem można na to pytanie odpowiedzieć wprost? Że tyle i tyle kosztuje? No, nie. To byłoby zbyt proste. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się co ma wpływ na cenę tłumaczenia z języka słowackiego jak i na język słowacki. Zatem, co warto wiedzieć w tej kwestii? Co decyduje o cenie tłumaczenia? Tak naprawdę kilka kwestii.

Pierwszą z nich jest rodzaj tłumaczenia. To rzecz oczywista i większość z nas o tym wie. Jednak nie mamy zwykle pojęcia o innych sprawach, które też decyzją o cenie. Jakie to rzeczy? To tryb tłumaczenia, czyli czas poświęcony na tłumaczenie. Czas realizacji tłumaczenia jest bardzo ważny. Może on bowiem zwiększyć koszt tłumaczenia nawet o 100%. Kolejną rzeczą, która ma wpływ na cenę jest wybór biura tłumaczeń. Od naszego wyboru może zależeć koszt usługi i jej jakość. Dobre biuro tłumaczeń ceni swoje usługi. A to oznacza, że koszt może być wyższy niż zakładaliśmy. Czy to znaczy, że lepiej poszukać tanich tłumaczy? Niekoniecznie. Tanie tłumaczenie nie zawsze oznacza dobrą jakość. Przez błędną decyzję możemy stracić i czas, i pieniądze. A nikt tego nie lubi. Dlatego tłumaczenie ze słowackiego na polski czy z języka polskiego na język słowacki powierzmy profesjonalistom. A pracują oni w dobrym biurze tłumaczeń. Tu innej opcji nie ma. Każdy bowiem może oferować tłumaczenia. Nie oznacza to jednak, że się na nich zna.

Jaki jest koszt tłumaczenia?

To zależy od jego rodzaju. Już wiemy, że inny jest koszt tłumaczeń pisemnych zwykłych a inny przysięgłych. Inny jest także dla tłumaczeń ustnych. One rządzą się nieco innymi prawami. I co z tym się wiąże, innym cennikiem. Każdy powinien to wiedzieć. Wciąż chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za tłumaczenie języka słowackiego na język polski i odwrotnie? Po pierwsze postaw na profesjonalne tłumaczenie. Tu nie ma innej drogi. No, chyba że lubisz tracić czas i pieniądze. Tylko profesjonalne tłumaczenia z języka słowackiego lub na niego dają gwarancję wysokiej jakości. Ale po kolei. Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za tłumaczenie ze słowackiego i na słowacki? Z pewnością! Więc sprawdzamy.

Cennik tłumaczeń – to warto wiedzieć

Popyt na dobre tłumaczenia zawsze jest i będzie. I to każdego języka. Jak zatem wypada na tym tle język słowacki? Czy równie duże jest nim zainteresowanie? Oczywiście. Coraz częściej potrzebujemy ustnych i pisemnych tłumaczeń tego języka. Czy są to tylko tłumaczenia zwykłe? A może także inne? Ile kosztuje gotowe tłumaczenie tego języka? Czy jest jakiś stały cennik tłumaczeń? Okazuje się, że nie. Zarówno, gdy chodzi o tłumaczenia na język słowacki jak i z polskiego na słowacki. Dlatego warto sprawdzić ceny, które mamy na rynku. Już wiemy, że nie są one takie same. To, ile kosztuje tłumaczenie tego języka zależy w głównej mierze od biura tłumaczeń. Ile więc zapłacimy za tłumaczenie? W przypadku tłumaczeń tekstów zwykłych z języka słowackiego na polski, ceny zaczynają się od ok. 30 zł za 1 stronę. Nie oznacza to, że nie ma droższych ofert. Są i takie za 55 zł za 1 stronę. Cennik ten to podstawa. Inny cennik jest dla tłumaczeń trudnych. Za tłumaczenie techniczne cena ta zwykle jest wyższa o 30 %. Tyle o tłumaczeniach pisemnych. A jak wypadają tłumaczenia ustne? Ile za nie zapłacimy? Pomoc native speakera języka słowackiego to koszt od 150 zł za godzinę pracy tłumacza. Czy są to stałe ceny? No nie. Każde biuro tłumaczeń tłumaczenia wycenia indywidualnie. Czyli jak? Wykonuje wycenę zlecenia. Wycena jest bezpłatna i lepiej wypada niż oficjalny cennik.

Tłumaczenia przysięgłe języka słowackiego

Już wiemy, ile mniej więcej zapłacimy za tłumaczenia zwykłe. A tłumaczenie przysięgłe? Czy jego ceny są podobne? No nie mogą być. W końcu takie tłumaczenie wykonuje tłumacz przysięgły, a nie zwykły. Kim jest tłumacz przysięgły? To chyba każdy wie. To osoba, która ma uprawnienia do pracy w tym zawodzie i zdała egzamin państwowy. Do takiego tłumacza zlecamy m.in. tłumaczenie dokumentów samochodowych czy aktów stanu cywilnego. Ile kosztuje takie tłumaczenie? Czy jest jakiś stały cennik? Także nie.

Na rynku mamy wiele ofert. I każda z nich jest inna. Co prawda podstawa wyceny jest stała. To zawsze 1125 znaków ze spacjami albo jak kto woli 25 linijek po 45 znaków każda. To właśnie jest strona tłumaczeń przysięgłych. Jednak już ceny za tę ilość znaków ze spacjami są różne. Najtańsza oferta zaczyna się od ok. 45-49 zł za 1 stronę tłumaczenia z języka słowackiego na polski. W drugą stronę, czyli z polskiego na słowacki jest już drożej. Tu ceny zaczynają się od ok. 59 zł za 1 stronę. Jak widać więc, ceny nie są takie same. Warto jeszcze wziąć pod uwagę jedną ważną rzecz. jaką? Są to ceny za 1 stronę tłumaczeniową. Jeśli zlecamy większą ilość stron do tłumaczenia, cena ta będzie wyższa. To oczywiste.

Zatem, ile kosztuje tłumaczenie języka słowackiego? Jak widać, nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Jedno jest jednak pewne. Coraz częściej będziemy potrzebować tłumaczeń tego języka. Słowacja to nie tylko piękny kraj na urlop. To także partner w biznesie. Coraz więcej firm zawiera na Słowacji atrakcyjne kontrakty finansowe. A to oznacza tylko jedno. Zapotrzebowanie na usługi tłumaczeniowe. Dodajmy, profesjonalne. Tylko takie usługi mają przyszłość. Warto o tym pamiętać, gdy szukamy tłumacza języka słowackiego. Aby być tłumaczem, sama znajomość języka obcego to za mało. Dziś liczy się o wiele więcej. Dlatego zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tłumaczenia słowackiego do dobrego tłumacza lub biura tłumaczeń. Dzięki temu mamy pewność najwyższej jakości i poprawności przekładu. Tu nie ma innej drogi. Tłumaczeniami nie powinny zajmować się osoby przypadkowe. A dobre tłumaczenie słowacko – polskie ma swoją cenę. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy zastanawiać się, ile kosztuje tłumaczenie języka słowackiego.

Może Cię także zainteresować: