Czy język słowacki jest trudny?
Język słowacki jest jednym z najmniej docenianych języków słowiańskich. Wynika to zarówno z niewielkiego terytorium, narzucającego niewielkie znaczenie na arenie międzynarodowej, jak i nieciekawej sytuacji geopolitycznej, przez którą Słowacja była przez długi czas krajem uzależnionym od innych państw. Skutki tego widoczne są do dziś – jeśli chodzi o tłumaczenia słowacki nie cieszy się tak dużym wzięciem jak inne języki, zaś w przypadku kinematografii język Słowaków jest całkowicie dyskryminowany: Słowacy są zmuszeni do oglądania filmów w języku czeskim.
Dlaczego warto się uczyć języka słowackiego?
Nie da się ukryć, że w przypadku takiego języka jak język słowacki zwroty używane w życiu codziennym w Koszycach czy Popradzie nie są nam do niczego potrzebne – ze względu na bliskość języka słowackiego i polskiego, wiele terminów po prostu się pokrywa, a obydwie nacje mogą się bez problemu porozumieć mówiąc we własnym języku. Jednak jest kilka powodów, dla których warto opanować język słowacki zwroty:
Jest to najbardziej uniwersalny język słowiański
O ile języki zachodniosłowiańskie i południowosłowiańskie są od siebie nieco oddalone (stąd m.in. różnice między serbskim i polskim), o tyle język słowacki jest pomostem łączącym dwa skrajne końce. Wystarczy zatem opanować podstawy słowackiego, aby móc coraz swobodniej komunikować się na Bałkanach uniwersalnym polsko-słowackim językiem słowiańskim.
Tłumaczenia słowacki zyskują coraz większą popularność
Praca tłumacza jest tym lepiej opłacana, im bardziej egzotycznym językiem mówimy. Tłumacze języka słowackiego mogą liczyć na dużo wyższe stawki niż tłumacze angielskiego, choć – rzecz jasna – rynek jest nieporównywalnie mniejszy. Warto jednak opanować język słowacki, bowiem polsko-słowacka współpraca gospodarcza rozwija się w dynamicznym tempie. A to oznacza nowe zlecenia dla tłumaczy.
Jesteś specjalistą? Może czas na Słowację?
Chociaż w 2018 r. średnia pensja w Polsce wynosiła 1100 euro, zaś na Słowacji jedynie 980 euro, to jednak warto rozważyć pracę u naszego południowego sąsiada. Dużo mniejszy rynek pracy sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów jest znacznie większe niż w Polsce – a ci mogą z kolei liczyć na bardzo wysokie zarobki, przeczące tendencjom obecnym w przypadku średniego wynagrodzenia!
Czy język słowacki jest trudnym językiem?
Jeśli chodzi o gramatykę, język słowacki nie jest odmienny od języka polskiego, zaś tłumaczenia słowacki na polski nie są aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Obydwa języki czerpią z tego samego rdzenia, nie jest obca Słowakom również wielorakość czasowników, które przyjmują dziesiątki form (co przeraża chociażby użytkowników języka angielskiego).
Co niezwykle ciekawe, w języku słowackim zanikł ostatni przypadek – wołacz, zaś jego miejsce zastępuje, tak jak w potocznej polszczyźnie, mianownik. Inne elementy w języku słowackim, które znamy z języka polskiego to:
- odmiana rzeczownika przez liczby,
- rodzaj męski, żeński i nijaki oraz rodzaje: męskoosobowy i niemęskoosobowy,
- te same tryby i czasy,
- stopniowanie przymiotnika poprzez dodawanie określonych końcówek i przedrostków.
- Uwaga na pułapki w języku słowackim!
Tym, co utrudnia naukę są język słowacki zwroty, które niekiedy potrafią być zdradliwe. O ile wiele słowacki posiada sporo punktów zbieżnych z językiem polskim, o tyle niekiedy rzekome podobieństwo doprowadza do dużych nieporozumień. Tzw. „fałszywi przyjaciele”, czyli wyrażenia, które znajdują się w języku polskim i słowackim, ale nie mają takiego samego znaczenia, są w przypadku języka słowackiego dość powszechne. Spójrzmy tylko na kilka najpopularniejszych „fałszywych przyjaciół”:
diván – kanapa
- jahoda – truskawka
- list – liść
- muž – mężczyzna
- náhly- porywczy
- pamätník – pomnik
- sok – rywal
Wiele osób uczących się języka słowackiego miewa początkowo problemy z przestawieniem się na nieco inny sposób wymowy oraz wychwyceniem „fałszywych przyjaciół”. Ucząc się języka słowackiego należy pamiętać, by nie polegać za bardzo na desce ratunkowej, którą jest język polski. Bo o ile podobne słownictwo i gramatyka ułatwiają naukę, o tyle zbyt mocne poleganie na polszczyźnie może być podejściem zdradliwym.
Czy język słowacki jest trudnym językiem? Jakie występują w język słowacki zwroty? I jakich błędów unikać podczas nauki? Zobacz, co musisz wiedzieć o języku południowych sąsiadów!